Tepe Nakliyat

TEPE NAKLİYATİSTİAP HADDİ

Nakliyecilikte taşıma ücretleri taşınan eşyanın niteliği ve niceliğine, gideceği mesafeye, pazara hakim olan rekabetin yönüne, müşterinin iş kapasitesine, gidiş istikametinde dönüş yükü olup olmadığına, mevsime göre değişkenlik gösterir. Yollanacak malzeme bir kamyonu doldurmadığı zaman konsolidasyon yani yük birleştirmesi yapılacaktır ve her müşteri eşya miktarınca ödeme yapacaktır. 

Ancak full kamyon yükü ya da komple taşıma dediğimiz nakliyenin kuralları daha değişiktir. Burada araç seçilirken müşterilerin yollayacakları eşyanın cins ve ağırlığına göre araç seçmeleri gerekmektedir. Taşımacılıkta yükün istiap haddini aşmayacak şekilde araç seçilmeli ve taşınacak yükün, eşyanın zarar görmeden teslimi sağlanmalıdır. Türkiye’de taşınacak yük miktarı bellidir. Taşıyacak araçların da kapasiteleri bellidir. Bu da dengeli dağılımla her araç başına düşen yük miktarını belirler. Burada faktör taşıyacak araçların istiap hadleri kadar yük taşımalarıdır. Taşınan yük için müşterinin ödediği fiyat ton başına olduğu için değişmez. Hatta taşıyanların yapacakları fiyat indirimleri sayesinde azalabilir de. Değişen sadece bu gelirin taşıyanlar üzerinde dağılımıdır. Aşırı yükleme yapanlar kazandıkları fazla parayı mazot, parça, tamir gibi giderlere harcayarak milli ekonomimize zarar verirken pazardaki pastayı küçültmekte ve arkadaşlarının daha az iş yapmalarına neden olmaktadırlar. İş miktarı azalmasa bile dışarıdan azaldı görüntüsü verilmekte ve fiyatlarda kıran kırana bir indirim yaşanmaktadır. Bu da dönüp tekrar bize yansımaktadır. Ya fiyat indirimi ya iş bulamama ile karşılaşılmaktadır. Doğru olan herkesin aracının kapasitesi kadar yük taşıyarak pastayı küçültmemesidir. 

Yiyebileceğinden fazlasını ısırarak yiyenler sonunda pastanın çabuk bitmesine ve herkese yetmemesine neden olmaktadırlar. Ben Türkiye’de kara nakliye işinin herkese yetecek kadar büyük olduğuna inanıyorum. Hedefimiz kaliteyi düşürmeden, milli servetlerimizi yok etmeden, milli ekonomiye zarar yaratmadan, hakkımızı alarak, meslektaşlarımızın omuzlarına basmadan büyüyerek yaşamak olmalıdır. Her şeyi devletin kontrol mekanizmasından beklemeden bizler de yapıya birer taş koyalım. Başkasının taşıma hakkı olan aşırı yükleri aracımıza yüklemeyelim.